I pored poziva, nije značajno porastao broj vakcinisane djece u Baru

Broj djece vakcinisane MMR vakcinom u Crnoj Gori u toku nekoliko posljednjih godina bilježi značajan pad. Podaci od marta ove godine kažu da je u Baru tek 11,6 odsto djece rođene u toku 2019. godine primilo MMR vakcinu. Prethodnih sedmica upućen je poziv roditeljima sa različitih adresa da djecu odvedu na vakcinaciju. Ipak, uprkos pozivima doktora i predstavnika UNICEF-a u barskom Domu zdravlja nije zabilježen porast broja vakcinisane djece – svim vakcinama, kaže u razgovoru za Portal Bar pedijatar u ovoj ustanovi dr Rajko Zdravković.
Benefiti od vakcina su, ističe dr Zdravković, ogromni, i sa njima roditelje upozna pedijatar
„O značaju i neophodnosti vakcinacije djece protiv zaraznih bolesti, predviđenih kalendarom obavezne imunizacije, roditelji se upoznaju u Savjetovalištu Doma zdravlja Bar“, navodi dr Zdravković.
Konkretno, MMR vakcinu poželjno je da dijete primi u uzrastu od 13 do 18 mjeseci života.
„Može i kasnije, ali nema potrebe odlagati vakcinu osim ako je dijete trenutno bolesno ili ima neke alergiske reakcije na komponente vakcine“, objašnjava naš sagovornik.
On je iskoristio priliku da pozove roditelje u Baru da dovedu djecu na vakcinaciju.
„Na taj način zaštitićemo ih od zaraznih bolesti i spriječiti pojavu epidemije“, zaključio je dr Zdravković.
Podsjetimo, u cilju povećanja broja djece vakcinisane MMR vakcinom Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa UNICEF-om, Institutom za javno zdravlje i domovima zdravlja svih crnogorskih opština, najavilo je pokretanje kampanje na nacionalnom nivou. Kao jedan od razloga pada broja vakcinisane djece, navodi se i pandemija koronavirusa, no poznato je da roditelji odlažu vakcinaciju i zbog navodne veze između ove vakcine i autizma. U periodu od 2000. do 2018. godine MMR vakcinacijom je, prema podacima UNICEF-a, spriječeno oko 23,2 miliona smrtnih slučajeva.
Dr Nebojša Kavarić ranije je upozorio da ukoliko broj djece vakcinisane MMR vakcinom ne poraste realno je očekivati epidemiju malih boginja.
Uslovi Korišćenja